• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Forum ve Sosyal Medya Gruplarımızda (Telegram Discord vb.) Yöneticilik Yapacak Admin ve Moderatörler Aramaktayız. ! 

    İlgilenenlerin : Buradaki forumdan yorum bırakmaları yeterlidir.

Nasıl Yapılır ? iPhone JailBreak Nasıl Yapılır ? Jailbreak Nedir ?

Ubden 

Administrator
Kurucu
Administator
2 Şub 2023
99
8
KrediPara
4,859KP
Jailbreak ile ilgili sürekli sorular almaktayız. Bu sayfa jailbreak için bir rehber niteliğinde olacak. iPhone, iPod touch, iPad, ve Apple TV için jailbreak nasıl yapıldığını bu sayfada yanıtlamaya çalışacağız.

Eğer jailbreak nedir biliyorsanız ve sadece nasıl jailbreak yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız sayfanın alt kısımlarına ilerleyebilirsiniz.

Bu sayfanın alt kısmında çeşitli jailbreak yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Son Jailbreak sürümü nedir?
Son jailbreak sürümlerini aşağıdaki sayfadan öğrenebilirsiniz:Jailbreak nedir?
Jailbreak yapma Apple mobil işletim sistemleri ile ilgili bir işlem. Apple’ın normalde işlem yapmaya izin vermediği dosyalara erişim izni sağlamak için yapılan bir işlem.

Jailbreak iOS aygıtınız için resmi olmayan bir uygulama ekler. Örneğin, Cydia programıyla, 3. parti birçok aplikasyonu ve Apple storede bulamayacağınız bir çok uygulamayı indirebiliyorsunuz. Bu şeklide iOS cihazınızda, jailbreak yapılmayan telefonlara göre sınırsız imkanlarınız olabiliyor.Jailbreak’ın faydaları nelerdir?
Jailbreak yapmanın esas faydası Apple tarafından onaylanmayan , izin verilmeyen 3. parti uygulamalarına erişim sağlamak. Bu şekilde binlerce uygulama var. Çeşitli sebeplerle Apple bu uygulamalara erişimi engelliyor.

Örneğin, Apple genel kullanıcı kitlesine, iPhone ikonlarını değiştirme izni vermiyor. Jailbreak topluluğu sayesinde, iPhone’nunuzun görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Örneğin bu amaçla yapılmış WinterBoard uygulamasını kullanabilirsiniz.

Dahası jailbreak yapmak ile tweakler, modlar ve uzantılara erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunlar basit uygulama değiller. Bunlar, iOS kullanan cihazınız için birçok ek özellik getiriyorlar. Örneğin, “Five Icon Switcher” normalde 4 ikon kullanabileceğiniz iPhonunuzda 5 ikon kullanabilmenize olanak sağlıyor.

Bir çok insan farklı amaçlarla iOS cihazlarına jailbreak yapıyorlar.Jailbreak yapmak yasal mı?
Jailbreak yapmak tamamen yasal. Apple bunu kullanım ihlali olarak görüyor. Temmuz 2010’dan bu zamana kadar tüm dünya jailbreak yapıyor. Zaten satın alarak haklarına sahip olduğunuz cihazınıza ne kuracağınız kimseyi ilgilendirmez.

Jailbreak yapmak cihazı garanti kapsamından çıkarır mı?
Bu sorunun cevabı evet ve hayır. Servisten servise değişebiliyor. Apple jailbreak yapılmasını istemiyor doğal olarak. Bu yüzden jailbreak yapılmış telefonları garanti kapsamından çıkartabiliyor. Ama zaten telefonunuza kurduğunuz jailbreak uygulamalarını silerek, cihazınızı yepyeni iPhone haline getirebilirsiniz. Yani fabrika ayarlarına dönmeniz yeterli. Jailbreak yapıldığını anlamaları mümkün değil.

Apple ‘ın jailbreak politikası aşağıdaki gibi:

“Apple strongly cautions against installing any software that hacks the iOS. It is also important to note that unauthorized modification of the iOS is a violation of the iPhone end-user license agreement and because of this, Apple may deny service for an iPhone, iPad, or iPod touch that has installed any unauthorized software.”Birçok insan jailbreak yapmanın telefonunu bozabileceğinden korkar. Gerçekten de iPhone’un ilk çıktığı zamanlarda böyle şeyler olabiliyordu. Ama artık bu imkansız hale geldi.

Jailbreak yaparken başa gelebilecek en kötü şey cihazınızın takılıp kalması ve herhangi bir cevap vermemesi. Bu durumda bir çok insan otomatik olarak umutsuzluğa düşüyor. Aslında şunu unutmamak gerekir. Her zaman iOS cihazınızı ilk haline getirebilirsiniz.

Bunun nasıl yapıldığını iPhone fabrika ayarlarına döndürme konusunda anlatmıştık.Jailbreak ile unlocking aynı şey mi?
Hayır, Jailbreak ve unlocking birbirlerinden farklı şeyler. iPhone telefonunuzu unlock yapmak için önce jailbreak yapmak zorundasınız. Daha önceden de dediğimiz gibi, jailbreak iPhone cihazınızı 3. parti programlar, uzantıla, modlar kullanmak için yapılır. Fakat unlock işlemi telefonunuzu farklı bir firmanın sim kartıyla kullanmaya yarar. Örneğin vodafone’dan aldığınız kampanyalı cihazı farklı operatörde kullanmak için kullanabilirsiniz.Jailbreak yaptıktan sonra hala iTunes ve App Store kullanabilecek miyim ?
İnsanlar sık sık bu soruyu soruyor. Evet, jailbreak yaptıktan sonra iTunes ve App Store kullanmaya devam edebileceksiniz. Aslında, hiçbir şey değişmeyecek. iOS cihazınız için değişen tek şey, jailbreak işleminden sonra cihazınıza Cydia adı verilen yeni bir uygulama yüklenmiş olacak.Cydia nedir?
Kısaca, Cydia Jailbreak uygulamalarının App Store ‘si gibidir diyebiliriz. Aynı App Store ‘de olduğu gibi, Cydia içinde uygulamalar, tweakler ve modlar var. Bunları indirebilir ve kolayca kurabilirsiniz. Cydia içinde çoğu uygulama ve tweakler ücretsiz.Pangu ve Taig nedir?
Her ikisi de jailbreak üzerine çalışan hacker gruplarıdır. Aralarında çok fark yoktur. Her ne kadar bazıları Taig’in uygulamalarının daha kolay kullanıldığını söylese de, hangisi jailbreak çıkarırsa kullanıcılar ona yönelmektedir.Jailbreak işlemi iOS güncellemelerini engeller mi?
Eğer cihazınıza Jailbreak işlemi yaptıysanız ve iOS versiyonunuzu güncellemek isterseniz ne olacak?

Yeni iOS versiyonu jailbreak’in üstüne yazılacak. Cihazınız fabrika ayarlarıa dönmüş olacak. Bu durum jailbreak ile içli dışlı olmayan bir çok kişi için tatsız bir durum. Apple sıklıkla iOS güncellemesi yayınlıyor. Fakat, hacker grupları çok da gecikmeden yeni versiyon için jailbreak geliştiriyorlar. Yeni iOS versiyonu için jailbreak yayınlandığında, öncelikle telefonunuzu yedekleyin. iOS versiyonunu son sürüme güncelleyin ve güncel jailbreak araçlarını kullanarak yeniden jailbreak yapın.

Bazen iOS güncellemelerinden sonra, yeni jailbreak geliştirmek hackerlar için zaman alabilir. Bu yüzden, biz jailbreakçilere iOS güncellemesinde fazla acele etmemelerini tavsiye ediyoruz.Jailbreak çeşitleri nelerdir?
3 farklı tipte jailbreak var. Bunlar: tethered, semi tethered, ve untethered

Bu jailbreak çeşitlerinin uygulama açısından bazı farkları var.

Tethered Jailbreak, cihazın bilgisayara bağlandıktan sonra custom bir rom ile cihazın boot edilmesidir. Cihaz açıldıktan sonra Code Signing mekanizması devre dışı kalır ancak cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterek, yeniden başlatılmak amacıyla) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur. Tethered Jailbreak’in en büyük problemi de budur.
Untethered Jailbreak, yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak’li olarak kullanılabilmektedir.
Semi-Tethered Jailbreak ise cihazın bilgisayara bağlanmadan Jailbreak’li olarak açılmasına olanak sağlar fakat mail uygulaması gibi bazı kritik uygulamaları bilgisayara bağlayıp yeniden boot etmeden kullanamak mümkün değildir.

Semi Jailbreak nedir?
Semi – yarı anlamına geliyor. Semi jailbreak tamamen sahte bir şey. Resmi siteler dışında, bağış toplamak için yapılmış bir uygulama. Yapmayın. Telefonunuza sahte bir profil ekliyor.

Resmi jailbreak siteleri şunlar:

Pangu official website:
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.


TaiG official website:
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.


Evad3rs official website:
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.


Bu sitelerin dışındaki sitelerden uzak durmak gerekiyor.

Jailbreak, App Store’dan ücretsiz uygulama indirmemizi sağlar mı?
Evet, Fakat Jailbreak yapılmış cihazınızda korsan program kullanmanızı önermeyiz. Sadece illegal olduğu için değil, aynı zamanda çalışkan uygulama geliştiricilerin haklarını yediği için. Bizler appleuzmani.net sitesinde korsan uygulamalar için herhangi bir destek vermiyoruz.

Jailbreak yapmak kolay mı?
Bugünlerde Jailbreak yapmak çok kolay. Sadece birkaç yazılıma ihtiyacınız var. Bunun haricinde özel bir bilgi ve beceri gerektirmez.

Bu sayfanın altında nasıl jailbreak yapabileceğinize dair faydalı bilgiler bulacaksınız. Adım adım Jailbreak yapmayı anlatacağız. Bu yüzden rahat olun.

En iyi Jailbreak aracı nedir?
“En iyi” şeklinde ifade edilebilecek bir Jailbreak aracı yoktur. Önemli olan güncel ve işe yarar olmasıdır. Güncel jailbreak yapımı iOS cihazınıza ve yazılım versiyonuna bağlı olarak değişir. Hangi aracı kullanacağınız ise bilgisayarınızın Windows veya Mac olmasına göre değişir.

Jailbreak için para vermeye değer mi?
Hayır. Jailbreak için asla para vermeyin. Hackerlar Jailbreak yazılımlarını ücretsiz dağıtırlar. Sadece bazen bağış – donation isterler. Bazı insanlar Jailbreak için sizden para isteyecektir. Sokağa atacak paranız yoksa, Jailbreak işlemini kendiniz yapın.

Bilgisayarsız jailbreak yapmak mümkün mü?
Evet. ” Bilgisayarsız jailbreak nasıl yapılır? “konumuzda bunu anlattık.

Güncel jailbreak haberleri için nereleri takip edelim?
Öncelikle bu sayfayı takip etmenizi öneriyoruz. Ayrıca Reddit’deki jailbreak topluluğu da oldukça faaldir. Biz de onları takip ediyoruz.
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
 
Üst