• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Ubden® Topluluk Projelerine, Aracılığınızla Destek Vermektedir.

    Topluluk projelerine katkı yapmak ve topluğumuza ulaşan genç girişimcilere destek olmak için Buradaki  bağlantıdan işlem kanallarına ulaşabilirsiniz.

    Desteklerinizle 7.000 kişilik bir ekosistem olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.

Duyuru ! Ubden Forum 4.0 Topluluk Kuralları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ubden 

Administrator
Kurucu
Administator
2 Şub 2023
148
18
KrediPara
4,864KP
Yapabilecekleriniz:

• İyi ve Kibar Olun

Her insan saygıyı hak eder. Pozitif, sıcak kanlı mesajlar yazmanız tüm üyelerimizin rahat edeceği sıcak ve samimi bir ortam yaratacaktır.

• Arama Yapın Korkmayın Buton Bozulmaz!
Çoğu soru daha önceden sorulmuştur. Sorununuza çözüm bulmak için önce arama yapın, eğer hala bulamadıysanız konu açmakta özgür hissedebilirsiniz. Forumu temiz tutmak için aynı konulardan tekrar tekrar açmamaya özen gösterin.

• Mesaj Göndermeden Önce Düşünün
Mantıklı, iyi düşünülmüş, okunaklı, anlaşılır mesajlar diğer üyelere anlatmak istediğiniz şeyi anlatmanızda en etkili yoldur.

• Rapor Edin
Bir içeriğin uygunsuz olduğunu gördüğünüzde rapor edin. Bu yetkililere bildirilecektir ve en kısa zamanda ilgilenecektir.

• Doğru Bölümde İçerik Yayınlayın
Konunuzu doğru bölüme açmanız, o alanda ilgili kullanıcılara ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yanlış bölüme açılan konular moderatörlerimiz tarafından ilgili bölüme taşınacak ve uyarı verilecektir.

• Konuya Bağlı Kalın
Bir konuda, konu içeriğine bağlı kalın. Farklı tartışmalar için farklı konular açılmalıdır.

• Türkçe'yi Doğru Kullanın
Yaptığınız yorumlarda '' tşkr,eyv,s.a,a.s,saol '' gibi kısaltıcı kelimler kullanımı yasaktır, Türkiye ülke sınırları içersinde yaşıyorsanız, Türk paylaşım platformunda bulunuyorsanız. Olabildiğince titizlik ile Türkçe dil kullanımına dikkat edilecektir. Konularınızda güzel dilimizi doğru şekilde kullanmaya özen gösterin. Anlaşılmaz, noktalama işaretlerine uymayan yazılar diğer kullanıcılarımız tarafından anlaşılamayacağı gibi göz zevkini de bozmaktadır.


Yapamayacaklarınız:

1- Kandırma (trolling)

Kasten üyeleri şaşırtmak, kandırmak amacıyla içeriklerin gönderilmesi yasaktır.

2- Ayrımcılık
Barışçıl bir forum olarak, topluluğumuzun içerisinde herhangi bir şekilde ayrımcılık yapılması yasaktır. Yaş, ırk, cinsiyet, milliyet, etnik köken, din, cinsellik, hastalık ve sakatlık bunlara dahildir.

3- Bölümlere Özel Kurallar
Genel kurallar dışında, her bölümün kendine özgü kuralları olabilir. Bu kuralların olması, genel kuralların yok sayılacağı anlamına gelmez. Her bölümün kuralları ilgili bölümün üst kısmında yer almaktadır. Ayrıca aşağıdaki bağlantılardan bölüm kurallarına ulaşabilirsiniz.

4- Siyaset Kuralı
Forumda siyaset konularının konuşulması yasaktır; forumda hiçbir şekilde parti propagandası yapılamaz. Ülke içi siyasetçilerinin görselleri (caps dahi olsa) paylaşılamaz veya profil görseli olarak ayarlanamaz; tarihi kişiliklerin görsellerinin paylaşılması bu kurala aykırı değildir.

5- Para Kazandıran Link Kısaltmalar
Herhangi bir şekilde para kazandıran link kısaltma servislerinin kullanılmasına izin verilmez; ek olarak paylaştığınız içeriğin içerisinde, para kazandıran linklerin mevcut olması da yasaktır. Bunların haricinde "Onaylı Satıcı" etiketi olanlar kendi ürünleri için bu servisleri kullanabilir.

6- Tıklama Karşılığı Bir Şeyler Vereceğini Vadeden Linkler
Tıklama karşılığında Hediye Kod, para, coin, kredi, oyun ve benzeri şeyler vereceğini vadeden linklerin paylaşımı yasaktır. Ayrıca farklı platformlarda puan kazandıracağını belirten linklerin paylaşılması yasaktır.

7- Yanlış Yere Konu Açmak
Yanlış yere açılan konular içeriğe göre doğru bölüme taşınacaktır. Eğer konu bilinçli olarak yanlış bölümde açılıyorsa uyarı verilecektir. Açacağınız konu bir alt kategoriye hitap ediyor ise ana kategoriye bu konuyu açmak yasaktır.

8- Aynı Konuların Tekrarlanması
Aynı konudan birden fazla açmanız spam sayılır ve buna izin verilmez. Bu şekilde konular açmanız forum kurallarına aykırıdır. Ayrıca, bir sunucuya ait Sunucular bölümünde en fazla bir adet konu bulunabilir; hali hazırda aktif bir sunucu konusu bulunuyor ise bu sunucu için açacağınız yeni konular uyarı almanıza sebep olabilir.

9- Küfür/Hakaret Kullanımı
Aile dostu bir forum olarak tüm içeriğimizin bütün yaş gruplarına uygun olması gerekmektedir. Uygunsuz içerik barındıran tüm gönderiler ceza almanıza neden olabilir. Bunlara; resimler, videolar, otomatik sansürlenen kelimeler (*), kendi kendinize sansürleme (a.../sr), farklı forumlarda kullanılan sansürleme türleri ve kısaltmalarda (bs) dahildir.

10- Uygunsuz İçerik Paylaşımı
Forumumuz her yaş kitlesinden üye barındırdığı için; sansürlü küfür, şiddet, insan doğasını rahatsız edici, cinsel içerik, argo, uygunsuz metin veya görsel barındıran resimler, videolar, konu etiketleri vb. ceza almanıza sebep olacaktır. Lütfen gönderilerinizin aile dostu bir foruma uygun olup olmadığını düşünün. Ayrıca gönderdiğiniz içeriklerin çocuklar içinde uygun olup olmadığını göz önünde bulundurun.

11- Dil Bilgisi Kuralı
Lütfen üyelerin dil bilgisini veya yazım yanlışını düzeltmeyin veya bu hatalar ile dalga geçmeyin. Forum, bunun için uygun bir ortam değildir. Yapılan yazım hataları sizi rahatsız ediyorsa üyeyi özel mesaj yolu ile bilgilendirebilirsiniz fakat bunu üslubunuza dikkat ederek, düzgün bir şekilde yapmalısınız. Bu tür mesajlara izin verilmez ve tolerans gösterilmez.

12- Ölü Konuları Cevaplamak
Eğer başkası tarafından açılmış ve güncelliğini yitirmiş (konuya atılan son mesaj üzerinden 3 ay geçmiş) bir konuya mesaj atar ve bu konuyu canlandırırsanız bu yaptırımınız sonucunda uyarı alabilirsiniz. Eğer atılan mesaj konunun içeriğini tamamlayıcı nitelikteyse uyarıya neden olmayacaktır. Konu sahibi kendi konusuna, konu ne kadar eski olursa olsun mesaj atabilir, uyarı almaz. Buna ek olarak son mesaj tarihi 3 ayı geçmiş konulara atılan yeni mesajlar, (spam mesaj olmadıkça) uyarı verilerek yeni konuya dönüştürülür.

13- Kötü Amaçlı İçerik
Virüsler, zararlı yazılımlar veya benzeri içeriklerin paylaşılması forumumuzdan kalıcı olarak yasaklanmanıza neden olacaktır. Ek olarak, çalıştırılabilen dosyaların (.exe uzantılı dosyalar ve türevlerinin) paylaşımı halinde, gönderilen içeriğin arşivlenmiş dosyası (zip, rar, sıkıştırılmış klasör türevleri) yerine, içerikteki çalıştırılabilir dosyaların, virustotal.com sitesinden tek tek taratılıp ilgili sonuçların gösterilmesi gerekmektedir. Tarama sonuçlarının linkleri ilgili içeriğin alt satırına eklenmelidir. Taramalarda sadece virustotal.com adresinden gelen sonuçlar kabul edilir.

14- Tehdit veya Tedirgin Etmek
Herhangi bir şekilde üyeleri kışkırtacak veya tedirgin edecek mesajlar göndermeyin lütfen. Benzer şekilde forum içerisinde örgütlenip, ahlak dışı eylemler yapmaya çalışmak da yasaktır. Forum üyelerini veya forum üyesi olmayan kişileri tehdit etmek, kişilere şantaj yapmak yasaktır. Ek olarak bir üyeyi/grubu hedef alan mesajlar, görseller paylaşmak yasaktır. Ayrıca bu forumda her üye eşittir, kimse kimseden daha üstün değildir. Her ne sebeple olursa olsun başka bir üyeye hakaret etmeye, onu küçük görmeye hakkınız yoktur. Forum içerisinde üyelere karşı "yavrucuğum", "aslan parçası", "delikanlı", "canısı", "yeğenim" vb. gibi hitaplar kullanmayınız. Yaptığınız yorumlarda üslubunuza dikkat ediniz.

15- Yetkili Gibi Davranmak, Yetkiliyi Rahatsız/Tehdit Etmek
Forum içerisinde, forumda bir yetkiliymiş gibi taklit yaparak insanları kandırmayın veya trollemeyin. Bu durum forumdan uzaklaştırılmanıza neden olabilir.
Forum içerisinde veya yetkili profillerinde yetkilileri gereksiz yere meşgul etmek yasaktır. Örneğin bir yetkilinin profilinde "mesajına bak", "konumu denetle", "konumu onaylar mısın" gibi isteklerde bulunmak yasaktır. Tüm işlemler talep sırasına göre değerlendirilmektedir.
Forum içerisinde veya dışarısında yetkilileri taciz etmek, tehdit etmek, yetkililere hakaretlerde bulunmak forumdan uzaklaştırılmanıza neden olacaktır. Bu durumda yetkililer üyenin forumdan uzaklaştırmasını talep edebilirler ve yasaklama işlemi sadece site yöneticisi tarafından yapılabilir. Ciddi durumlarda hukuki süreç başlatılabilir.

16- Baltalamak
Özellikle oyun sunucularına ve hosting şirketlerine ait konularda, konu sahibini kanıtsız bir şekilde itham etmek yasaktır. Yapılan genel yorumlar dışında kişileri aşağılayacak şekilde yorum yapmak yasaktır. Sunucunun, hosting şirketinin ve konunun eksiklerini düzgün bir üslupla dile getirmek, yapıcı eleştiri yapmak şartıyla serbesttir. Bu maddelere ek olarak forum üzerinden, kişiler veya kurumlar hakkında kanıtsız ithamlarda bulunmanız yasaktır; kanıtlı ithamlarınızda üslubunuza dikkat etmeniz gerekir. İthamlarınız, ilgili konuya veya yoruma eklediğiniz kanıtlarla bağdaşmalıdır, ithamlarınızla alakası olmayan kanıtlar koyarak olaylar çarpıtmaya çalışmanız baltalamak eylemi olarak tanımlanacaktır ve uyarı almanıza sebep olacaktır. Kanıtlanabilir haksızlıklara uğrayıp, ilgili konuya yorum yapan üyelerin mesajları, konu sahibi ithamın aksini kanıtlamadığı sürece kaldırılmaz, mesajlarına uyarı verilmez.


17- Alternatif Hesap Kuralı
Alternatif olarak sadece 1 hesaba izin verilir. Kullanıcıların şu koşullarda alternatif bir hesabı (yan hesap, 2. hesap) kullanmalarına izin verilir:
Mesajları beğenmek, konuları güncellemek, ana hesabı takip etmek ve benzeri eylemler için kullanılmamalı.
Susturulmadan kaçmak için kullanılmamalı.
Sahte gönderiler için kullanılmamalı.
Üyeleri kandırma amacıyla kullanılmamalı.
Ana hesaba geri bildirim vermek için kullanılmamalı.
Alternatif hesapların doğru kullanımı: Markanız, topluluğunuz, şirketiniz, hostunuz veya projenizin tanıtımı için kullanabilirsiniz. Kendinize ait ayrı bir kimlik oluşturmak için kullanabilirsiniz.

18- Korsancılık
Üyenin kendisi tarafından oluşturulmayan hiçbir ürünün (müzik, film, oyun, yazılım vs.) paylaşılmasına izin verilmez. Bu tür içerikleri bulunduran linklerin veya bu tür içerikleri paylaşmayı vadeden kanalların paylaşılması da yasaktır; bu ihlalin işlenmesi durumunda kullanıcı forumdan kalıcı olarak uzaklaştırılabilir, forum yönetimi bu ihlalle karışı karşıya geldiğinde şüpheye dayalı başka yasaklamalar da yapabilir. Bilişim sistemlerinin işleyişini engellemeye yönelik yöntemlerin paylaşılması yasaktır; bilişim sistemlerinin işleyişini engellemeye teşvik etmek yasaktır. "Nulled, Warez" vb. isimler altında paylaşılan içeriklerde ücretli olarak satılan hiçbir içerik bulunmamalıdır. Buna ek olarak, başka sitelerden alınan metinleri veya içerikleri paylaşmanız durumunda forumumuzda açtığınız bu konular için, konu sonunda ilgili kaynağışeklinde yazarak belirtmeniz gerekir. Belirtmediğiniz takdirde uyarı alabilir, uyarıya uymamanız halinde forumdan uzaklaştırılabilirsiniz. Forumda hile paylaşımı da yasaktır. Hile paylaşımı yapan üyeler önce uyarılacak, uyarıya rağmen paylaşıma devam ederlerse forumdan uzaklaştırılacaklardır.

19- Spam
Konu güncelleme amaçlı gönderiler dahil olmak üzere; "+1", "+++", "süper", "güzel" ve bunlar gibi mesajları içeren gönderiler ("teşekkür" hariç),
sadece ifade (emoji) içeren mesajlar,
mesaj sayısını artırmak amacıyla atılmış genel ve benzer mesajlar,
konuya dikkat çekmek amacıyla 9 veya daha fazla kullanıcıyı toplu olarak konuya etiketlemek,
içeriğin %50'sinden fazlası büyük harf içeren mesajlar (profil mesajları kısmı hariç) ve konu başlıkları,
anlamsız kelime öbeği veya ifade içeren mesajlar,
çözüm arayan üyelerin konularına gönderilen "Google'da arat" tarzındaki mesajlar,
tamamen özel sembol içeren mesajlar,
spam olarak kabul edilir ve izin verilmez. Bu kural, profillerde, sohbet kutusunda, sosyal forumlar kategorilerinde ve özel konuşmalarda esnektir; bu esnekliğin kötüye kullanımı durumunda üye uyarı alabilir.
Bunun dışında, sadece caps veya gif içeren mesajlar eğer konu ile alakalı ise spam olarak sayılmaz ve uyarı verilmez. Konu başlığı ile alakası olmayan mesajlar spam olarak değerlendilir ve uyarı puanı verilebilir.


20- Ürün Satışı
Forum içerisinde yetkisiz satış yasaktır. Yetkisiz satış yapmanız durumunda uyarı ile cezalandırılırsınız. Satışa sunulabilecek herhangi bir içerik için, satıcı yetkisine sahip olmadan iletişim bilgisi vermeniz yasaktır. Tanıtım adı altında dolaylı yoldan satış yasaktır. Ek olarak, Onaylı Satıcı yetkisine sahip üye veya ekip üyeleri diğer Onaylı Satıcı tanıtım ve satış konularında olumsuz değerlendirme yapamaz. Bu kurallar müşterileri korumak adına konulmuş kurallardır.
Eğer bir ürünün satışını yapmak istiyorsanız sadece izin verilmiş forum kategorilerini kullanabilirisiniz.
Ayrıca, eğer ürün satışlarını ekip olarak yapıyorsanız, ekip tanıtımlarınızı Üye İlişkileri Bölümü'nde yapabilirsiniz. Ekibinizi tanıttığınız konuda sattığınız ürünlere dair fiyat, iletişim bilgisi vermeniz yasaktır.
Satıcı yetkisine sahip olan üyelerle yaptığınız alışverişlerin güvenilirliği kesin değildir. Eğer satıcı yetkisine sahip bir üye tarafından dolandırılırsanız, yeterli kanıtları Forum Destek Bölümü'ne bildirmeniz sonucunda ilgili satıcının yetkisi alınır ve cezalandırılır. Satıcı yetkisi olmayan üyelerden ürün almaya çalışmayınız, satıcı yetkisine sahip olmayan üyeler size satış yapmak istediklerinde ilgili içerikleri rapor ediniz. d********* olabileceği şüphelenilen üyenin, forumumuzu kullanarak suç işlemesi olasılığını engellemek amacıyla yasaklanabileceğini belirtiriz. Ayrıca, herhangi bir içeriği ücretsiz olarak paylaşımını yapmak istiyorsanız, kaynaklar bölümünü kullanabilirsiniz ve bedava ön ekini kullanmalısınız; ücretsiz paylaşım yapacağınıza veya bedava hizmet vereceğinize dair özel mesaj atmanız yasaktır.

21- Reklam
Sitenizi tanıtmak için konu açmanıza izin verilmez. Sunucu, site vb. tanıtımlarını başka amaçla açılmış konularda, başka üyelere ait konularda ve başka üyelerin profillerinde yapamazsınız. Buna ek olarak, diğer başka yollarla (özel mesaj yoluyla, forum dışı ortamlara yönlendirme yoluyla vb.) dolaylı olarak reklam yapılması yasaktır. Eğer Ubden forumlarında reklam vermek istiyorsanız bu konuyu inceleyebilirsiniz.
Forum üzerinden tanıtacağınız sosyal medya adresleri, IRC kanalları ve VoIP kanalları için Forum Destek Bölümü'nden onay almanız gerekir, adres veya kanal içeriğine göre tanıtımınıza onay verilebilir ve reddedilen talepleriniz için açıklama alacağınızın garantisi verilmez; onayını aldığınız kanalı, sadece 1 tane konunun içeriğinde paylaşabilirsiniz, bu paylaşım ya ilgili bölümünde ya da Üye İlişkileri bölümünde olmalıdır. Ubden Forum Genel kategorilerinin alt bölümlerinde paylaşacağınız, her türlü reklam, sosyal medya adresleri, IRC kanalları ve VoIP kanalları için izin almanız gerekmemektedir. Ayrıca Ubden forumlarının kopyası ya da benzeri kanalların reklamları kabul edilmez.
Ek olarak kendi profil alanınızda reklam ve tanıtımınızı yapabilir. Fakat konu ve site tanıtımı için: Eğer paylaştığınız site adresi Ubden ile aynı alanda hizmet veriyorsa site paylaşımına izin verilmez. Onun haricinde kişisel sitelerinizi uygunsuz içerik paylaşımı veya yetkisiz ürün satışı kuralı ihlali olmadığı sürece paylaşabilirsiniz.

22- Şahıs ve Kuruluş
Hiç bir kuruluş, firma ve şahısa karşı kötüleme amaçlı konu açılamaz. Kendi fikirlerinizi belirtmeniz ile kötülemek arasında fark vardır.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst