• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Forum ve Sosyal Medya Gruplarımızda (Telegram Discord vb.) Yöneticilik Yapacak Admin ve Moderatörler Aramaktayız. ! 

    İlgilenenlerin : Buradaki forumdan yorum bırakmaları yeterlidir.

Microfon ile DEHB Öğrenciler İçin Ders Çalışma Stratejileri

  • Konbuyu başlatan Ahmet Gül
  • Başlangıç tarihi
A

Ahmet Gül

Misafir
Misafir
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), öğrencilerin dikkatlerini sürdürmekte ve bununla beraber ders çalışma süreçlerini yönetmede zorluk yaşadıkları bir durumdur. Ancak, DEHB’ye sahip öğrenciler için uygun stratejilerle, başarıyı artırmak ve öğrenme deneyimini olumlu bir şekilde etkilemek mümkündür. Bu yazıda
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
ile birlikte DEHB öğrenciler için ders çalışma stratejilerine birlikte keşfedeceğiz!

Özel Çalışma Ortamı Oluşturulması


DEHB’ye sahip öğrencilerin başarılı bir şekilde ders çalışması için uygun çalışma ortamı oluşturmak oldukça önemli bir noktadır. Özel çalışma ortamının oluşturulması, öğrencinin dikkatini sürdürmesine yardımcı olan bir dizi stratejiyi içermektedir. Öncelikle, öğrencinin çalışma alanı belirli bir düzen içinde tutulmalıdır. Bunun yanında gereksiz dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak, odaklanma süresini arttırmaktadır. Bu düzen, aynı zamanda çalışma materyallerini düzenlemeyi de içermektedir. Renk kodlu dosyalar, belgeler ve görsel yardımlar kullanarak, öğrencinin bilgileri daha etkili bir şekilde organize etmelerine yardımcı olunmaktadır. Ayrıca, öğrencinin rahat hissettiği bir çalışma koltuğu fiziksel konforu artırarak öğrenme deneyimini olumlu yönde etkilemektedir. Bunun sonucunda DEHB öğrencilerin daha etkili ve verimli bir şekilde ders çalışmalarına olanak tanınmaktadır.

Görsel Yardımlar Kullanmak


DEHB’li öğrencilerin dikkatini çekmek ve öğrenme deneyimlerini iyileştirmek için görsel yardımlar kullanmak oldukça etkili bir stratejidir. Renkli notlar almak, öğrencilere soyut kavramları daha somut hale getirme konusunda görsel destek sağlamaktadır. Bu tür materyaller, öğrencinin zihinsel görüntülerle bağlantı kurmasına yardımcı olmaktadır. Bu da bilgilerin kalıcı hafızada yer etmesini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, görsel öğelerle desteklenmiş eğitim materyallerini, interaktif tahta veya tablet gibi teknolojik araçlar kullanarak sunmak da etkili bir yöntemdir. Nihayetinde bu materyalleri kullanmak, öğrencilere daha etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşatmaktadır. Öğrencinin ilgisini çekecek renk ve desen kullanımı, öğrenme materyallerini daha çekici hale getirir ve dikkatlerini sürdürmelerine yardımcı olur. Bu görsel stratejiler, DEHB’li öğrencilerin öğrenme potansiyelini maksimize etmeye yönelik kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır.

Microfon ile DEHB öğrenciler için ders çalışma stratejileri


Araç ve Teknolojiyi Kullanmak


DEHB’li öğrencilerin ders çalışma süreçlerini güçlendirmek için modern teknolojiden yararlanılması oldukça önemlidir. Bu kapsamda, öğrencilere yönelik eğitim uygulamaları dersleri eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlamaktadır. Sesli kitaplar, işitsel öğrenmeye duyarlı olan öğrencilere hitap ederek dikkatlerini daha iyi toplamalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, zaman yönetimi uygulamaları öğrencilere görevleri planlama konusunda zamanlarını daha iyi kullanmalarına destek olmaktadır. Dijital not alma araçları, öğrencilere notlarını düzenleme ve paylaşma konusunda esneklik sunmaktadır. Öğrenciler için özelleştirilmiş eğitim uygulamaları da öğrencilerin bireysel öğrenimlerine katkı sağlamaktadır. Çünkü genelde bu platformlar kişilere ve ihtiyaçlarına uygun içerikler sunmaktadır. Bu ve benzeri uygulamalarla öğrenme deneyimini bireyselleştirmek mümkündür. Bu sayede, teknoloji DEHB’li öğrencilerin ders çalışma stratejilerinde önemli bir rol oynayarak öğrenme sürecini daha etkili ve ilgi çekici hale getirmektedir.


DEHB öğrenciler için ders çalışma stratejileri, öğrenme sürecini daha etkili hale getirerek başarıyı arttırmaktadır. Öğrencilerin potansiyellerini daha iyi ortaya çıkarmak için yukarıda anlattığımız gibi bir dizi strateji uygulanmaktadır. Bununla beraber burada yer almayan stratejileri öğrenciler kendileri zamanla keşfederek hayatlarına katmaktadırlar. Bu stratejiler, öğrencilerin güçlü yanlarını keşfetmelerine ve öğrenme süreçlerini daha olumlu bir deneyime yardımcı olmaktadır.

Daha fazla ders çalışma yöntemi ve stratejileri için
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
sayfasını ziyaret etmeyi unutma! Ayrıca burs, eğitim ve kariyer fırsatları için Microfon’u takip et!

The post
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
appeared first on
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
.

Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
 
Üst