• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Ubden® Topluluk Projelerine, Aracılığınızla Destek Vermektedir.

Topluluk projelerine katkı yapmak ve topluğumuza ulaşan genç girişimcilere destek olmak için Buradaki  bağlantıdan işlem kanallarına ulaşabilirsiniz.

Desteklerinizle 7.000 kişilik bir ekosistem olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.

Nasıl Yapılır ? Node.js ve NPM Nasıl Kurulur ? Environment Setup - Kolay Kurulum

Ubden 

Administrator
Kurucu
Administator
2 Şub 2023
148
18
KrediPara
4,864KP
Node.js öğrenmeye başlamak için gerçekten kendi ortamınızı kurmanıza gerek yok. Nedeni çok basit, zaten Node.js ortamını çevrimiçi olarak kurduk, böylece mevcut tüm örnekleri çevrimiçi olarak yürütebilir ve pratik yaparak öğrenebilirsiniz. Herhangi bir örneği değiştirmekten çekinmeyin ve sonuçları farklı seçeneklerle kontrol edin.
Aşağıdaki örnek kod kutusunun sağ üst köşesinde bulunan Canlı Demo seçeneğini kullanarak aşağıdaki örneği deneyin (web sitemizde) −
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
JavaScript:
/* Hello World! program in Node.js */
console.log("Hello World!");
Bu eğitimde verilen örneklerin çoğu için, bir Deneyin seçeneği bulacaksınız, bu yüzden sadece kullanın ve öğrenmenizin tadını çıkarın.

Yerel Ortam Kurulumu​

Ortamınızı Node.js için ayarlamaya hala istekliyseniz, bilgisayarınızda aşağıdaki iki yazılıma ihtiyacınız vardır: (a) Metin Düzenleyicisi ve (b) Node.js ikili yüklenebilir.

Metin Düzenleyici​

Bu, programınızı yazmak için kullanılacaktır. Birkaç düzenleyiciye örnek olarak Windows Not Defteri, İşletim Sistemi Düzenleme komutu, Brief, Epsilon, EMACS ve vim veya vi verilebilir.

Metin düzenleyicisinin adı ve sürümü farklı işletim sistemlerine göre değişebilir. Örneğin, Not Defteri Windows'ta kullanılır ve vim veya vi, Linux veya UNIX'in yanı sıra pencerelerde de kullanılabilir.

Düzenleyicinizle oluşturduğunuz dosyalara kaynak dosyalar denir ve program kaynak kodunu içerir. Node.js programlarının kaynak dosyaları genellikle ".js" uzantısıyla adlandırılır.

Programlamanıza başlamadan önce, bir metin düzenleyiciniz olduğundan ve bir bilgisayar programı yazmak, bir dosyaya kaydetmek ve son olarak yürütmek için yeterli deneyime sahip olduğunuzdan emin olun.

Node.js Çalışma Zamanı​

Kaynak dosyada yazılan kaynak kodu sadece javascript'tir. Node.js yorumlayıcısı, javascript kodunuzu yorumlamak ve yürütmek için kullanılacaktır.

Node.js dağıtımı, SunOS, Linux, Mac OS X ve Windows işletim sistemleri için 32 bit (386) ve 64 bit (amd64) x86 işlemci mimarilerine sahip ikili bir yükleme olarak gelir.

Aşağıdaki bölüm, Node.js ikili dağıtımını çeşitli işletim sistemlerine nasıl kuracağınız konusunda size rehberlik eder.

Node.js arşivini indirin​

Node.js yüklenebilir arşiv dosyasının en son sürümünü
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
. Bu öğreticiyi yazarken, farklı işletim sistemlerinde bulunan sürümler şunlardır.

İŞLETİM SİSTEMİArşiv adı
Windowsnode-v6.3.1-x64.msi
Linux (Özgür)node-v6.3.1-linux-x86.tar.gz
Macnode-v6.3.1-darwin-x86.tar.gz
SunOS Çözümlerinode-v6.3.1-sunos-x86.tar.gz

UNIX/Linux/Mac OS X ve SunOS'a yükleme​

İşletim sistemi mimarinize bağlı olarak, arşiv nodejs-v6.3.1-osname.tar.gz dosyasını indirip /tmp içine ayıklayın ve son olarak ayıklanan dosyaları /usr/local/nodejs dizinine taşıyın. Mesela:

Kod:
$ cd /tmp
$ wget  http://nodejs.org/dist/v6.3.1/node-v6.3.1-linux-x64.tar.gz
$ tar xvfz node-v6.3.1-linux-x64.tar.gz
$ mkdir -p /usr/local/nodejs
$ mv node-v6.3.1-linux-x64/* /usr/local/nodejs

/usr/local/nodejs/bin öğesini PATH ortam değişkenine ekleyin.

İŞLETİM SİSTEMİÇıktı
Linux (Özgür)dışa aktarma YOLU=$PATH:/usr/local/nodejs/bin
Macdışa aktarma YOLU=$PATH:/usr/local/nodejs/bin
Ücretsiz BSDdışa aktarma YOLU=$PATH:/usr/local/nodejs/bin

Windows'a yükleme​

MSI dosyasını kullanın ve Node.js yüklemek için istemleri izleyin. Varsayılan olarak, yükleyici C:\Program Files\nodejs konumundaki Node.js dağıtımını kullanır. Yükleyici, pencerenin PATH ortam değişkeninde C:\Program Files\nodejs\bin dizinini ayarlamalıdır. Değişikliğin etkili olması için tüm açık komut istemlerini yeniden başlatın.

Yüklemeyi doğrulama: Dosya Yürütme​

Aşağıdaki koda sahip makinenizde (Windows veya Linux) main.js adlı bir js dosyası oluşturun.

JavaScript:
/* Hello, World! program in node.js */
console.log("Hello, World!")

Şimdi sonucu görmek için Node.js yorumlayıcısını kullanarak ana .js dosyasını çalıştırın −

JavaScript:
$ node main.js

Kurulumunuzda her şey yolundaysa, bu aşağıdaki sonucu vermelidir -

Hello, World!

Kaynak :