• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Ubden® Topluluk Projelerine, Aracılığınızla Destek Vermektedir.

    Topluluk projelerine katkı yapmak ve topluğumuza ulaşan genç girişimcilere destek olmak için Buradaki  bağlantıdan işlem kanallarına ulaşabilirsiniz.

    Desteklerinizle 7.000 kişilik bir ekosistem olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.

3D Kalem Printer Yazıcı Seti

  • Konbuyu başlatan Fırat Ürper
  • Başlangıç tarihi
F

Fırat Ürper

Misafir
Misafir
3 Boyutlu yazıcıların popülerliği her geçen gün artıyor ve farklı sektörlerde kendine yer bulmaya devam ediyor. Otomotiv, Mimarlık, Medikal, Kuyumculuk, Eğitim, Aksesuar, İnşaat ve Sanat gibi alanlarda kendine yer bulan 3 boyutlu yazıcılar, kullanım alanlarına göre farklı versiyonlarda da üretilebilmektedir.

Bunlardan en dikkat çekeni ve şüphesiz en eğlenceli olanı da 3 Boyutlu kalemlerdir. Bizler bu yazımızda direnc.net stoklarında da yer alan 3 Boyutlu kalemlere odaklanacağız.

3D kalemlerin standart bir yazıcıdan farkı, kontrolün tamamen bir bilgisayardan arınmış olması. Yani kontrol tamamen bizlerin elinde. X-Y-Z ekseninde işlemler yapan standart 3D yazıcılara nazaran, 3D kalemlerde bu eksende hareketlilik el becerimize kalmış durumda.

3d kalem baskıları


Ürün bu haliyle çok eğlenceli işler ortaya koymamızı sağlıyor diyebiliriz. El becerisine göre bir şaheser ortaya koymak da mümkün. Sosyal medyada 3D kalem ile son derece başarılı sonuçlar ortaya koyan örnekler görebilirsiniz. Hayal gücümüzle eşsiz şekiller ortaya koymamızı sağlayan bu 3 boyutlu kalemler ile çocuklar için eğlenceli olabilecek çalışmalar da yapabilirsiniz.

3d kalem


Bir güç kaynağına bağlı şekilde çalışmakta olan 3D kalemler, filamentin erimesini sağlayarak, kalemin ucunda baskı için ideal bir malzeme çıkarır. Yapısı itibariyle tıpkı 3D yazıcıda olduğu gibi içine konulan filament, ısınan extruder bölgesinde erir. Eriyen filament, kalemde yer alan bir tuş ile kontrol edilir.

3d kalem baskı seti
Yukarıda yer alan görselde bir 3D kalem baskı setinde bulunan ekipmanlar gözükmektedir.

Filamentler termo plastik hammadde olduklarından dolayı belirli bir sıcaklıktan sonra akışkanlık kazanmaktadır. Bunun yanı sıra her 3D kalemin de bulunabildiği sıcaklık değerleri değişmekte. Aldığınız bir 3D kalem 80-130 derece değerlerinde çalışabiliyorken, başka bir 3D kalem 80-160 derece sıcaklıklarda çalışabilir. 3

D Kalemlerde hız seçenekleri de mevcuttur. Bazı 3D kalemlerde baskı hızını ayarlamanız mümkün değilken bazılarında ise normal hızın dışında “hızlı” modu da bulunmaktadır.

3 boyutlu kalemlerde kullanılan PLA filamentler, mısır nişastası gibi karbonhidrat bazlı ürünlerin fermantasyonu sonucu ortaya çıkan polyester bir üründür. Bu sebeple FLA filamentlerin kokusu ve cildinizle temasında sağlığa zararlı hiçbir olumsuz durum teşkil etmeyecektir.

The post
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
appeared first on
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
.

Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
 
Üst