• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Ubden® Topluluk Projelerine, Aracılığınızla Destek Vermektedir.

    Topluluk projelerine katkı yapmak ve topluğumuza ulaşan genç girişimcilere destek olmak için Buradaki  bağlantıdan işlem kanallarına ulaşabilirsiniz.

    Desteklerinizle 7.000 kişilik bir ekosistem olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.

Haber Bu 8 Altcoin İçin Büyük Uyarı: DeFi Balinalarının Elinde!

  • Konbuyu başlatan Emre Borsan
  • Başlangıç tarihi
E

Emre Borsan

Misafir
Misafir
Bu 8 altcoin için kurucuları ve risk sermayesi firmaları tarafından kontrol edilen büyük miktarlarda token arzı hâlâ var.

Balinalar projeleri izledi​


DeFi araştırmacısı Thor Hartvigsen’in son bulguları, balinaların en iyi kripto projelerinden bazılarını ne ölçüde kontrol edebileceğini ortaya çıkardı.

28 Şubat’ta araştırmacı, sekiz ‘güçlü performans protokolü‘ arasında en iyi balinaların izlenmesinden elde edilen bulguları açıkladı.

Whale token investors
🐋


Who secretly owns the majority of the tokens you hold? And at what price did they invest
🧐


I spent 3 weeks tracking down the top whales of 8 strong performing protocols
👇
pic.twitter.com/UE3FTrZltM

— Thor
⚡
Hartvigsen (@ThorHartvigsen) February 27, 2023

Ayrıca, bulgular ufuk açıcı ancak kripto proje finansmanının doğası göz önüne alındığında pek de şaşırtıcı değil. Projelerin çoğu risk sermayesi destekli ve bu devler hala büyük token torbaları tutuyor.

Bu 8 altcoin için DeFi balinalarının savaşı​


Likit staking platformu Lido, geçen yıl kayda değer bir büyüme kaydettiği için analiz edilecek ilk proje oldu. Bununla birlikte risk şirketleri Paradigm Capital ve Dragonfly Capital, altcoin arzının %10’unu kontrol ediyor. Bu, mevcut LDO fiyatlarında tahmini 309 milyon dolar değerinde yaklaşık 100 milyon tokene eşittir. Araştırmacı, ‘Paradigm’in 100m LDO yetkilendirme turu Mayıs 2023’te sona eriyor ve Dragonfly, 25 Ağustos 2023’te 10m ek LDO tokeninin kilidini açıyor’ dedi.

Merkezi olmayan sürekli değişim GMX’in de çok fazla balina etkisi vardır. Dolaşımdaki arzın yaklaşık %7’si, 15 milyon dolar değerinde 200.500 GMX tokenine sahip olan en iyi balina Arthur Hayes dahil olmak üzere sadece dört balina hesabı tarafından tutuluyor.

Large-crypto-whale-buys-217-billion-Shiba-Inu-tokens.jpeg


Frax Finance, birçoğu hala FXS tokenleriyle dolu balina cüzdanlarını kontrol eden bir dizi VC yatırımcısına sahiptir. Hartvigsen’in bulgularına göre, dolaşımdaki FXS arzının %15’i sadece beş balina hesabı tarafından tutuluyor.

DeFi stablecoin getiri platformu Curve, balina etkisine sahip bir başka platformdur. Araştırmacı, bir avuç kurucu cüzdanın yaklaşık 400 milyon CRV tokeni tuttuğunu keşfetti. CRV’nin mevcut dolaşımdaki arzı 752 milyon, ancak bu kurucu tokenler önümüzdeki birkaç yıl boyunca hak kazanmak için kilitlendi. Ağır balina hakimiyetine sahip diğer platformlar arasında dYdX, Synthetix (SNX) ve Polygon (MATIC) bulunur. Beş VC balina hesabı, tüm MATIC arzının yaklaşık %8’ini elinde tutuyor.

Merkezi olmayan argüman​


Kripto projeleri, özellikle DeFi’de ne kadar ademi merkeziyetçi olduklarını öne sürmeyi sever. Bununla birlikte, bir avuç balinanın devasa çantalarıyla yönetişim oylamasını etkileyebildiği durum bu değildir.

Ek olarak, o sırada token fiyatlarını etkileyecek olan ağır zulalarından bazılarını bir hevesle tasfiye edebilirler. Her zamanki gibi, bunun olması durumunda yanacak olan küçük perakendeci olacaktır.

fb20e260-89ba-4ad5-bd62-9c33ef4bee22.jpg


Ayrıca, son zamanlardaki en göze batan örnek, Andreessen Horowitz’in (a16z) bir Uniswap yönetim oylaması üzerindeki etkisiydi. Bu ayın başlarında, firma bir teklife karşı oy kullanmak için 15 milyon UNI token oylama bloğunu kullandı. Teklif, BNB Zincirinde Uniswap V3 dağıtımı için Wormhole köprüsünün kullanımına yönelikti. a16z, dağıtım için tercih ettiği rakip köprü platformu LayerZero’ya büyük yatırım yaptı.

Bazı platformlar için DeFi’nin ‘merkezi olmayan’ kısmı yeniden ele alınmalı gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu 8 Altcoin İçin Büyük Uyarı: DeFi Balinalarının Elinde!

Okumaya devam et...
 
Üst