• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Ubden® Topluluk Projelerine, Aracılığınızla Destek Vermektedir.

    Topluluk projelerine katkı yapmak ve topluğumuza ulaşan genç girişimcilere destek olmak için Buradaki  bağlantıdan işlem kanallarına ulaşabilirsiniz.

    Desteklerinizle 7.000 kişilik bir ekosistem olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.

EDI ile Küresel Piyasaların Kapılarını Açmak

  • Konbuyu başlatan MAP Master
  • Başlangıç tarihi
M

MAP Master

Misafir
Misafir

EDI ile Küresel Piyasaların Kapılarını Açmak​


İş gücünü uluslararası seviyeye taşıyarak, küresel piyasalarda rekabet ortamında tutunmayı sağlamayı arzulayan kuruluşlar, EDI etkisiyle karmaşık iş süreçlerini standart seviyede ilerletmenin avantajlarına başvururlar. Küresel piyasaya açılmayı sağlayan EDI ürünlerinin kullanım pratiklerine sizler için ışık tuttuk.

EDI ve Küresel Piyasada Ortak Lisan​


VDA, ODETTE, EDIFACT veya ANSI X12 gibi EDI çözümleriyle sunulan standart hizmetler, küresel piyasalarda standartlaşmayı sağlayarak, şirketler için adeta ortak bir iş gücü lisanı yaratır. Böylece EDI çözümleriyle farklı kültürlerde, farklı dillerde ürün ve hizmet sunulabilir; belirli standartlar doğrultusunda çeşitli iş süreçleri geliştirilebilir.

EDI’yle Daha Akılı Tedarik Zinciri​


Günümüzde çeşitli sektörlerden kuruluşlar, ticari iş ortaklarıyla dizi halinde belge türlerini (fatura, kredi başvuruları, fiyat teklifi vb.) paylaşarak iş gelişimini desteklemek, satış süreçlerini hızlandırmak ve standartlaştırmak üzere EDI entegrasyonuyla çalışırlar. Böylece standart formatlara dönüştürülen iş gücü, satın alma ve sonrasındaki süreci kapsayan otomasyon, sipariş verileri, teslimatlar, faturalama ve ödeme gibi çeşitli iş süreçlerinde verimliliği artırır. Bu sayede, tedarik, dağıtım, satış ve satış sonrası hizmetler gibi karmaşık iş süreçlerinde EDI çözümlerinin entegrasyonu, B2B pazarlama planlarını akıcı şekilde yürütülebilmeyi mümkün hale getirir.

EDI’yle Güvenli Bağlantı Protokolleri​


Applicability Statement 2 ya da AS2 HTTPS temelli protokoller, SOAP (Basit Nesne Erişim Protokolü) vb. iletim protokolleri sayesinde güvenli internet iletimi, küresel çapta ticari iş ortaklarıyla veri ve belge alışverişi için sağlam köprüler oluşturur. Tedarik zincirindeki ileti trafiğini yönetmek isteyen işletmeler, belirli ürünleri veya hizmetleri nihai alıcılar dağıtımcılar ve tedarikçiler arasında işleyen bir dijital ağ üzerinden sürdürürler. EDI, işletmelerin maliyetlerini azaltabilmeleri ve iş ortamında rekabet üstünlüğü elde edebilmeleri için bu tedarik zinciri ağını yönetebilmeyi sağlar.

Ticari Ortaklık Anlaşmaları (TPA)​


EDI çözümlerinin bir başka boyutu, küresel piyasada iş ortakları veya bağlantılarla imzalanacak protokoller, anlaşma koşulları, yetkilendirmeler veya resmi ortaklık anlaşmaları türünde yüksek önem arz eden iş belgelerini uluslararası standartlarda oluşturarak ortakları bağlayıcı hüküm ve koşulları karşılıklı sağlamaya yönelik belge yığınlarıdır. Bu sayede iş belgeleri için standartlar oluşturularak küresel ticari ortakları arasında ticari ilişkileri düzenlemek ve teminat altına almak mümkün hale gelir.

EDI Otomasyonuyla Pozitif Müşteri Deneyimi​


Sisteme dâhil edilen binlerce iş ortağı veya müşteriyle bağlantı kurabilmek ve bu sayede etkileşim elde edebilmek büyük bir güçtür. Bu gücü, stratejik açıdan doğru temellendirilmiş bir pazarlamayla taçlandırmanın neticeleri ise söz konusu yatırımlardan hızla getiri sağlamaya yarar. Edi sistemiyle birlikte, üç yılda yaklaşık yüzde üç yüz gibi muazzam bir yatırım dönüşü sağlamanın mümkün olabileceği bir çalışma biçimi kurmak, küresel piyasada hızla ilerleyerek pazar payını büyütmeyi mümkün kılan en büyük iş desteğidir. Öte yandan, müşteriye fayda sağlayacak en önemli konulardan biri de güvenebileceği bir kuruluştan ürün ve hizmet temin etmek olduğundan, verimli bir sistemleşme üzerinden çalışabileceği iş ortağı ile verimli işlem yürütme süreci yaratan EDI otomasyon sistemi, pozitif müşteri deneyimi sunar. Pozitif müşteri deneyiminin küresel iş ağında yaratacağı dönüşüm, kuruluşa müşteri memnuniyeti ve nihai anlamda müşteri sadakati olarak dönecektir.
 
Üst