• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Ubden® Topluluk Projelerine, Aracılığınızla Destek Vermektedir.

    Topluluk projelerine katkı yapmak ve topluğumuza ulaşan genç girişimcilere destek olmak için Buradaki  bağlantıdan işlem kanallarına ulaşabilirsiniz.

    Desteklerinizle 7.000 kişilik bir ekosistem olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.

EDI Yeteneği Bize Ne Kazandırır ? Nasıl Sahip Olunur ?

Ubden 

Administrator
Kurucu
Administator
2 Şub 2023
148
18
KrediPara
4,863KP

EDI Yetenekli Olmanın Anlamı Nedir?​

EDI özelliği, elektronik iş belgelerinin EDI Ticaret Ortaklarınızla kararlaştırılan bir formatta çok sorunsuz ve kolay bir şekilde değiştirilmesi anlamına gelir. EDI yeteneğine sahip olmak için iki seçenek vardır: bir EDI çözümünü şirket içinde kendi başına çalıştırmak veya 3Rd parti veri merkezi veya EDI bulut hizmeti olarak EDI özelliğini satın alın.

EDI Capable Klasik Anlamda Ne Anlama Geliyor?​

Elektronik Veri Değişimi (EDI), kağıtsız kolaylaştırılmış iş iletişimi amacıyla harici B2B sistemlerinin ve ticaret ortaklarının entegrasyonunda önemli bir rol oynamaktadır. EDI yeteneği tipik olarak, yüksek oranda otomatikleştirilmiş bir tedarik zinciri yönetimi ve / veya teklif, sipariş, sevkiyat, fatura veya envanter raporu gibi standartlaştırılmış iş belgelerinin değişimi olan endüstrilerde beklenir. Şirketler arasındaki mesaj alışverişi, belirli bir endüstri ve / veya coğrafya için tipik olan yerleşik iş belgesi standartları boyunca gerçekleşir.

EDI Yeteneğine Sahip Olmayı 3 Adımda Tanımlayın

ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) sistemleri, EDI mesaj standartlarını yerel olarak anlamamaktadır. Bu nedenle, yapılandırılmış verilerin gönderenin ERP'sinden dahili bir formatta gelmesi ve daha sonra kararlaştırılan iletişim protokolü aracılığıyla alıcıya gönderilmeden önce mesaj standardına dönüştürülmesi gerekir.
Klasik EDI özelliği 3 adımda sunulur
  1. ERP Bağlantısı - ERP sisteminden dahili formatta mesaj alın
  2. Dönüşüm - Mesajları dahili formattan mesaj standardına aktarın
  3. İletişim - Kararlaştırılan iletişim protokolü aracılığıyla teknik sevkiyat
Benzer şekilde, alıcı tarafındaki işlem adımları aşağıda gösterildiği gibi ters sırada gerçekleştirilmelidir:

1679995007926.png

EDI Yeteneğine Sahip Olmak, ERP'yi Bağlamak Anlamına Gelir
ERP Konektörü, EDI çözümünü ERP sistemine bağlar, böylece mesajlar ERP sistemi ile EDI yazılımı arasında otomatik olarak aktarılabilir. EDI çözümünün, bulunan herhangi bir ERP sisteminin kolayca bağlanabilmesi için çok çeşitli ERP konektörleri sağlaması gerekir.

EDI Yeteneğine Sahip Olmak, Standart Veri Formatlarının Kullanılması Anlamına Gelir
EDI dönüştürücü, ERP sisteminden gelen verileri (mesajları) standartlaştırılmış EDI mesajlarına dönüştürür. Bir kuruluş, ANSI X12, EANCOM, EDIFACT, EDIFICE, ebXML, GALIA, HIPAA, ODETTE, RosettaNet, Tradacoms, VDA, XBRL gibi elektronik standart formatları göndermeye ve almaya hazır olmalıdır. EDI çözümü tüm bu standartları desteklemelidir.

EDI Yeteneğine Sahip Olmak, Standart İletişim Protokollerinin Kullanılması Anlamına Gelir
İletişim adaptörü, gönderen ve alıcı arasında bir bağlantı kurar ve bağlantı kurulduktan sonra önceden dönüştürülmüş mesajı muhataplara güvenli bir şekilde iletir. Veri alışverişi, Katma Değerli Ağ (VAN) üzerinden dolaylı bir bağlantı veya AS2, OFTP2 veya benzerine dayalı doğrudan bir bağlantı yoluyla gerçekleşebilir. EDI çözümü tüm tipik iletişim protokollerini desteklemelidir.

EDI Yeteneği Nelerden Geliyor?​

Günümüzde makul herhangi bir EDI çözümü yukarıdakilerin hepsini yapabilir ve bu yetenekleri esnek bir BPEL İş Akışı Motoru ile birleştirir. Ne de olsa EDI, 40 yılı aşkın bir süredir ticaret ortaklarını birbirine bağlamakta ve Tedarik Zinciri Yönetimi'ni (SCM) otomatikleştirmektedir.
Özellikle tedarik zinciri odaklı endüstrilerde EDI, ne kağıt ne de manuel süreçlere ihtiyaç duymadan sistemden sisteme elektronik formatta bilgi alışverişi için standardı belirler. EDI ile veriler, zaman içinde çeşitli endüstrilerde ve bölgelerde çeşitli EDI mesajlaşma standartlarına yol açan yapılandırılmış bir biçimde değiştirilir. EDI, otomotiv, lojistik, CPG ve perakende, imalat ve kamu hizmetleri endüstrileri için tedarik zinciri süreçlerine hakim olmaya devam etmektedir.

EDI Yetenekli Olmanın Bir Sonraki Seviyesini Ne Tanımlar?​

Dolayısıyla, EDI'yi kullanması gereken çoğu kuruluş, bunu zaten bir şekilde veya başka bir şekilde yapıyor. Ancak çoğu zaman iyileştirme için yer vardır.
Son teknoloji EDI, kritik veri alışverişlerinin standardizasyonu, otomasyonu ve basitleştirilmesi yoluyla iş süreçlerinin yüksek otomasyonunu sağlar. Böyle bir seviyeye gelip kalmak ve maliyeti kontrol altında tutmak önemsiz değildir. Gelişmiş EDI özelliğine dayalı bu tür tedarik zinciri yönetimine örnek olarak CPG/Perakende Sektöründe Satıcı Tarafından Yönetilen Envanter (VMI) ve Otomotiv Endüstrisinde Just-In-Time (JIT) ve Just-In-Sequence (JIS) verilebilir.
Bu modern EDI, EDI Ticaret Ortaklarının son teknoloji ürünü bir yönetişim, yönetim, görünürlük, kolay katılımı ve şirket içinden buluta ve kendi hızında geri dönme esnekliği sağlar.

 
Üst