• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Ubden® Topluluk Projelerine, Aracılığınızla Destek Vermektedir.

    Topluluk projelerine katkı yapmak ve topluğumuza ulaşan genç girişimcilere destek olmak için Buradaki  bağlantıdan işlem kanallarına ulaşabilirsiniz.

    Desteklerinizle 7.000 kişilik bir ekosistem olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.

EDI’yi Anlamak

  • Konbuyu başlatan MAP Master
  • Başlangıç tarihi
M

MAP Master

Misafir
Misafir

EDI'yi Anlamak​


Herhangi bir yeni teknolojiyi bir işletmeye dahil etmek, kapsamlı bir değerlendirme gerektirir. Yeni teknoloji, kolaylaştırılmış süreçler ve geliştirilmiş verimlilik dahil olmak üzere kuruluşlar için birçok avantaj sağlayabilir. Ancak, yeni teknolojiyi başarılı bir şekilde uygulamak ve bunlardan yararlanmak için, kuruluşların öncelikle benimsemenin önündeki engelleri ele alması gerekir.

Yeteneklerini tam olarak anlamadan yeni teknolojiyi uygulayan işletmeler ve başarılı bir şekilde çalışmak için neye ihtiyaç duyduğunu yatırım getirisi (ROI) dahil olmak üzere istenen sonuçları elde etmeme riski vardır. Sorunsuz ve başarılı bir benimsemenin sağlanması, maliyet etkin ve çevik olmanın başarı için hayati önem taşıdığı belirsiz pazarlarda daha da kritiktir. Bu, hazırlık ve anlamanın gerekli olduğu anlamına gelir.

EDI'ye Geçmeden Önce​


Yeni teknolojiyi benimsemeye gelince, şirketlerin çok sayıda soru sorması gerekir. Bir şirket önceden ne kadar fazla bilgi edinebilirse, benimseme ve geçiş o kadar kolay olacaktır. Benimsemenin önündeki tüm engelleri erkenden ele almak, benimseme sürecini doğru yola koyabilir.

Mevcut ekonomik ortamda, birçok kuruluş, operasyonları düzene sokmanın ve iyileştirmenin ve para tasarrufu yapmanın yollarını arıyor. Elektronik Veri Değişimi (EDI), perakendecilere, tedarikçilere ve üçüncü taraf lojistik şirketlerine ticari sürdürülebilirliği sağlamak için ihtiyaç duyulan gelişmiş verimlilik ve etkili operasyonlar sağlayabilir.

EDI Nasıl Çalışır?​


EDI, iş bilgilerinin doğrudan iş yazılımları arasında değiş tokuş edilmesidir. Manuel süreçleri otomatikleştirir ve tedarik zincirinin hızını artırır. Çalışanlara zaman kazandırabilir, hataları azaltabilir ve süreç boyunca tedarikçiler ve alıcılar için daha fazla görünürlük sağlayabilir.

EDI, her bir şirketin spesifikasyonlarına uyan dosya formatlarını temsil eder. Tedarikçilerin ve alıcıların satın alma siparişlerini ve faturaları e-posta ile göndermesi, satın alma siparişlerini manuel olarak girmesi ve faturaları manuel olarak derlemesi ihtiyacını en aza indirir. Bu nedenle hata riskini azaltır ve kuruluşların birbirleriyle iş yapmasını hızlandırır.

EDI, özellikle zorlu bir ekonomik ortamda kuruluşlara önemli faydalar sağlayabilir. Diğer teknolojiler gibi, kuruluşlar da EDI’nin kendilerine nasıl yardımcı olabileceğini ve bu engellerin üstesinden gelebilmeleri için başarılı bir şekilde benimsemenin önündeki potansiyel engelleri anlamalıdır.

EDI'yi benimserken aşılması gereken üç önemli engel!​

EDI Kavramını ve Faydalarını Anlamak​


Üst düzey liderler, başlangıçta EDI kavramını, nasıl çalıştığını, operasyonlara ve sonuca nasıl fayda sağlayabileceğini ve işletmenin ortaya çıkan herhangi bir zorluğun üstesinden nasıl geleceğini anlamalıdır. Güvenilir bir ortakla işletmeler, EDI kavramını ve faydalarını netleştirmeye yardımcı olabilecek uzmanlardan bilgi alabilir.

Beklentileri Netleştirmek​


EDI’nin verimli bir şekilde uygulanması, başından itibaren net beklentiler gerektirir. Bu, maliyetler, zamanlama, eylemler için sorumluluk ve tedarikçiler için beklentilerle ilgili netliği içermelidir.

Bu noktaların ana hatlarını çizmek, işletmeye EDI’nin uygulanmasına rehberlik edecek bir yol haritası sağlayabilir. Ayrıca uygulamanın nasıl ilerlediğini ve hedefleri karşılama yolunda olup olmadığını değerlendirmeye yardımcı olacaktır.

Tedarik Zincirinin Kapasitesini Anlamak​


Her tedarikçinin katkıda bulunabileceği yetenek ve kapasitenin anlaşılması, ilk planlama sürecinde dikkate alınması önemlidir. Bazı tedarikçiler, diğerleri kadar teknolojik olarak gelişmiş olmayabilir veya sınırlı kaynaklara sahip olabilir. Bu zorlukların erken ele alınması, uygulama sürecinde gecikmeleri önleyebilir.

Bu engellerin, yalnızca EDI değil, herhangi bir yeni teknoloji uygulanırken ortaya çıkması muhtemeldir. Bu belirsiz pazarda, işletmelerin stratejik kararlar verdiklerinden ve benimseme süreçlerinin engellerin üstesinden gelmek için net beklentilerle ana hatlarının çizildiğinden emin olmaları gerekir.
 
Üst