• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
 • Ubden® Topluluk Projelerine, Aracılığınızla Destek Vermektedir.

  Topluluk projelerine katkı yapmak ve topluğumuza ulaşan genç girişimcilere destek olmak için Buradaki  bağlantıdan işlem kanallarına ulaşabilirsiniz.

  Desteklerinizle 7.000 kişilik bir ekosistem olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.

OFTP2 nedir? Odette File Transfer Protocol 2

cnkrt 

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hizmet Sağlayıcı
16 Şub 2023
102
141
KrediPara
984KP

Genel bakış​

ODETTE Dosya Aktarım Protokolü 2 (kısaca: OFTP2), 2007 yılında önceki OFTP1'den evrimleşmiştir ve Elektronik Veri Değişimi (EDI) mesajlarının değişimine hizmet eder. TCP / IP protokolüne dayanır ve esas olarak otomotiv endüstrisinde kullanılır.OFTP2'nin Özellikleri​

 • Çok işlevli: teknik verilerin yanı sıra ticari bilgilerin iletimini de destekler
 • Ağdan bağımsız: IP tabanlı herhangi bir ağ üzerinden çalışır (genel İnternet dahil)
 • İzlenebilirlik: izlenebilirlik, makbuz ve reddetmeme işlevlerine sahiptir
 • Uygun maliyetli: Uygulama ve kullanım yüksek çaba veya kullanım ücreti gerektirmez
 • Büyük dosya boyutu: Büyük miktarda verinin aktarılması dosya sıkıştırma ile mümkündür (örneğin CAD verileri ile)
 • CAD / CAx'te OFTP2 ve ürün veri alışverişi


OFTP2'nin kullanım alanları​

OFTP2 esas olarak Avrupa'da Elektronik Veri Değişimi (EDI) için otomotiv endüstrisi tarafından kullanılmaktadır. Bunlar arasında BMW, Audi, Daimler, Ford, Opel, Volkswagen ve Skoda yer alıyor.OFTP2 Güvenliği​

OFTP2 güvenli bir protokol olarak kabul edilir:

 • Taşıma katmanının güvenliği
 • veri şifreleme
 • iş ortağı kimlik doğrulaması
 • reddetmeme
Adresleme, Odette-ID SSID (Başlangıç Oturum Kimliği) ve SSID (Başlangıç Dosyası Kimliği) aracılığıyla yapılır. Protokol, Odette OFTP2 uzman grubu tarafından düzenli olarak kontrol edilir ve geliştirilir, böylece OFTP2 her zaman en son güvenlik standardına uygundur.Sertifikalar​

Dijital sertifikalar, Internet üzerinden güvenli elektronik ileti alışverişi yaparken kullanılır. Bunlar öncelikle verilerin gerçekliğini ve bütünlüğünü sağlamak ve içeriği şifreleme yoluyla korumak için kullanılır. Özel bir listede (TSL: Güven Hizmeti Durum Listesi) listelenmesi gereken birkaç sertifika veren kuruluş vardır. Bu liste, tanımlanmış BT standartlarını sağlayabileceklerini gösterir. OFTP2, sertifika oluşturma için üç mekanizma sunar:

 • Kendi kendine verilen sertifikalar: iş ortağının kendisi tarafından oluşturulur
 • Yetkili bir kuruluştan alınan sertifikalar: İş ortağı, imzalı sertifikayı yetkili bir kuruluştan alır
 • Ortak oluşturulan sertifikalar: İş ortağı, alıcı tarafından denetlenen ve döndürülen bir sertifika gönderir
Genellikle yetkili bir yetkili tarafından imzalanan sertifikalar kullanılır.Karşılaştırma OFTP1 ve OFTP2​

OFTP1, ISDN veya şifrelenmemiş TCP/IP bağlantısına dayanır, bu nedenle iletişim için telefon ücretleri alınır veya iletimin gizliliği sağlanmaz. Buna karşılık, OFTP2 TCP / IP protokolü ile şifrelenir, bu nedenle mesaj alışverişi İnternet üzerinden yapıldığından ve güvenlik buna bağlı olarak daha yüksek olduğundan telefon ücreti alınmaz.

ISDN üzerinden OFTP1 yaygın olarak kullanılmıştır. Deutsche Telekom tarafından ISDN'nin kapatılması sırasında, çoğu OFTP1 bağlantısı 2'in sonuna kadar OFTP2018'ye geçirilecektir.OFTP2 bağlantısı için neye ihtiyacım var?​

OFTP2 bağlantısı kurmanın veya OFTP2 aracılığıyla ortağa ileti göndermenin iki farklı yolu vardır.

 1. Kendi çalışmasındaki yazılım:
  Bu, kendi OFTP2 yazılımının satın alınması ve çalıştırılması anlamına gelir. Ancak, bu seçenek yalnızca uygun EDI bilgi birikimine sahip daha büyük şirketler için uygundur. Ayrıca bir internet bağlantısına, bir ODETTE-ID'ye ve bir sertifikaya ihtiyacınız vardır.
 2. Bulut:
  EDI servis sağlayıcısının kullanımı. Bunun avantajı, ayrıntılı olarak veri alışverişi konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır.
 
Üst