• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Ubden® Topluluk Projelerine, Aracılığınızla Destek Vermektedir.

Topluluk projelerine katkı yapmak ve topluğumuza ulaşan genç girişimcilere destek olmak için Buradaki  bağlantıdan işlem kanallarına ulaşabilirsiniz.

Desteklerinizle 7.000 kişilik bir ekosistem olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.

Diğer OS Raspberry Pi Detaylı İnceleme + İşletim Sistemi Kurulumu

• Konbuyu başlatan Direnc.net
  • Başlangıç tarihi
D

Direnc.net

Misafir
Misafir
Raspberry Pi, birçok özelliği bulunan, uygun fiyatlı robotik projelerde sıklıklıkla kullanılan bir mini geliştirme kartıdır.

Ürünü aldığımızda ilk olarak yapmamız gereken 4 adım vardır:

• Kutudan açtıktan sonra karta güç vermek
• Ekran, klavye, Mouse takmak
• İşletim sistemi kurup konfigüre etmek
• Karta uzaktan bağlanmak

Raspberry Pi çeşitli modellerde sunulmaktadır. A ve B modelleri, bunun yanında daha geliştirilmiş A+ ve B+ modelleri bulunur. B+ modeli en popüler modeldir. İlave giriş çıkış özellikleri, 4 usb girişi, daha fazla hafıza alanı yer alır.

Teknik özellikleri şu şekildedir:

İşlemci: Dört Çekirdek 64-bit 1.4GHz A53/ARMv8
Ram: 1GB LPDDR2 SDRAM
GPIO: 40 pinli header ve güç giriş pinleri
Wireless Lan: Çift band 2.4 + 5 GHz 802.11.b/g/n/ac
Ethernet: 300 Mbps Gigabit, PoE HAT uyumlu
Hafıza: Micro Sd Kart girişi
Video: HDMI, DSI ekran portu + CSI kamera portu
Ses: 4 kutuplu 3.5 mm ses + kompozit video portu
Multimedya: H.264, MPEG-4 1080p@30, OpenGL 2.0
USB: 4 adet USB 2.0 + MikroUsb 5V/2.5A güç girişi
Bluetooth: 4.2 BLE (düşük enerji)

raspberry-pi-3-model-b-plus-raspberry-pi-ana-kartlar-raspberry-pi-30683-10-B.jpg

Raspberry Pi 3 B+ Modeli

Bu bölümde ihtiyacınız olan parçalar şunlardır:

Raspberry Pi B+
• USB kablo ( güç için)
• Ekran
• Klavye, fare ve USB Hub
• En az 4 Gb Micro-SD ve kart okuyucu
• Bilgisayara bağlı başka bir bilgisayar
• İnternet bağlantısı
• Lan kablosu
• İşletim sistemi kurulumu

Bu adım için diğer bir bilgisayara ihtiyacımız var. İlk olarak işletim sistemi imajını
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
sitesinden downloads kısmına tıklayarak Raspbian bölümünden zip dosyasını indiriyoruz. Imaj dosyasını arşivden çıkararak SD kartımızı bilgisayara takıyoruz. Etcher adlı programı
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
adresinden indirip açtıktan sonra ‘Select Image’ diyerek imaj dosyamızı seçiyoruz.

Daha sonra SD kartımızı select drive bölümünden seçip flash kısmına basıyoruz. İşlem tamamlandığında artık SD kartımıza işletim sistemi yüklenmiş oluyor.

SD kartımızı takarak güç verdiğimizde şöyle bir ekran bizi karşılar.

raspi-config.png

Bu ekranda şifre,dosya sistemi, kamera yada çeşitli protokollerin açılıp kapanması, overclock gibi ana ayarları görmektesiniz. Eğer daha sonra bu sayfaya tekrar girmek isterseniz terminal ekranına

Sudo raspi-config yazarak ulaşabilirsiniz.

İlk seçeneğe girerek dosya sistemini tüm SD kartı kapsayacak şekilde genişletiyoruz.

Enable Boot to Desktop/Scratch seçeneğine girdiğimizde ise normal masaüstü mü yoksa metin konsolu arayüzü mü olduğunu seçiyoruz. 2. seçeneğe tıklayarak ‘pi’ kullanıcı adı ile grafiksel masaüstü ekranı aktif etmiş oluyoruz. Geri menüye dönüp tab tuşu ile finish’e basıp onaylayarak yeniden başlatıyoruz. Artık Raspberry Pi kullanıma hazırdır.

Raspberry Pi Lightweight X11 Desktop Environment (LXDE) arayüzü kullanır ve şu şekilde bir ekran karşımıza çıkar.

origdesk-1024x576.jpg

İki soru ortaya çıkıyor: projelerinizin oluşturulması sırasında harici bir bilgisayara ihtiyacınız var mı? ve ne tür bir bilgisayara ihtiyacınız var? İlk soruya verilen cevap bir “evet” tir. Projelerinizin çoğu, çok sınırlı bağlantılara ve ekran alanına sahip bağımsız robotlar olacak; Komutları vermek ve robot projelerinizde neler olduğunu görmek için harici bir bilgisayar kullanacaksınız. İkinci soruya verilen cevap biraz daha zor. Raspberry Pi‘niz Linux’ta çalıştığından, özellikle de Ubuntu ile yakından ilişkili bir Debian sürümü olduğundan, uzak sisteminiz olarak Ubuntu sistemine sahip olmanın bazı avantajları vardır. Gömülü sisteminizde denemeden önce bilgisayarınızda bazı şeyleri deneyebilirsiniz. Ayrıca, her iki için de benzer öğrenme komutları ile çalışacaksınız, bu da öğrenme eğrinize yardımcı olacaktır. Bu amaçla ikinci bir Raspberry Pi bile kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazımıda Raspberry Pi ile ilk uygulamamızı yapacağız. Blogumuzu takip etmeye devam edin, tüm sorularınızı ve fikirlerinizi yorumlar kısmında bize iletmeyi unutmayın.

The post
appeared first on
.