• Forumu şuan da Ziyaretçi olarak görüntülüyorsunuz. Forum ziyaretçileri tüm konu ve bağlantıları görüntüleyemez ve kaynaklara erişimi yoktur. Eğer üye iseniz buradan üye girişi yapın ya da burayı tıklayarak şimdi üye olun.
  • Ubden® Topluluk Projelerine, Aracılığınızla Destek Vermektedir.

Topluluk projelerine katkı yapmak ve topluğumuza ulaşan genç girişimcilere destek olmak için Buradaki  bağlantıdan işlem kanallarına ulaşabilirsiniz.

Desteklerinizle 7.000 kişilik bir ekosistem olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.

Nasıl Yapılır ? React Native Nasıl Kurulur ? React Native Kolay Kurulum

Ubden 

Administrator
Kurucu
Administator
2 Şub 2023
148
18
KrediPara
4,864KP
React Native'in ortamını ayarlamak için yüklemeniz gereken birkaç şey vardır. OSX'i bina platformumuz olarak kullanacağız.

Sr.No.YazılımTarif
1NodeJS ve NPM
Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
öğreticimizi takip edebilirsiniz.

1. Adım: create-react-native-app'i yükleyin​

NodeJS ve NPM'yi sisteminize başarıyla yükledikten sonra, create-react-native-app kurulumuna devam edebilirsiniz (aşağıda gösterildiği gibi küresel olarak).

Kod:
C:\Users\Tutorialspoint> npm install -g create-react-native-app

Adım 2: Proje oluşturma​

Gerekli klasöre göz atın ve aşağıda gösterildiği gibi yeni bir react native projesi oluşturun.

C:\Users\Tutorialspoint>cd Desktop
C:\Users\Tutorialspoint\Desktop>create-react-native-app MyReactNative

Yukarıdaki komutu yürüttükten sonra, aşağıdaki içeriklerle name belirtir içeren bir klasör oluşturulur.

Çevre Projesi

Adım 3: NodeJS Python Jdk8​

Sisteminizde Python NodeJS ve jdk8 yüklü olduğundan emin olun, değilse, bunları yükleyin. Bunlara ek olarak, belirli sorunları önlemek için ipliğin en son sürümünü kurmanız önerilir.

Adım 4: React Native CLI'yı yükleyin​

Aşağıda gösterildiği gibi install -g react-native-cli komutunu kullanarak react native komut satırı arayüzünü npm'ye yükleyebilirsiniz.

Kod:
npm install -g react-native-cli

Ortam Komut Satırı

5. Adım: Yerel tepki vermeye başlayın​

Yüklemeyi doğrulamak için proje klasörüne göz atın ve start komutunu kullanarak projeyi başlatmayı deneyin.

Kod:
C:\Users\Tutorialspoint\Desktop>cd MyReactNative
C:\Users\Tutorialspoint\Desktop\MyReactNative>npm start

Her şey yolunda giderse, aşağıda gösterildiği gibi bir QR kodu alacaksınız.

Ortam Paketi yükleyicisi

Talimat verildiği gibi, android tasarımınızda react yerel uygulamalarını çalıştırmanın bir yolu expo kullanmaktır. Expo istemcisini androidinize yükleyin ve yukarıda elde edilen QR kodunu tarayın.

Adım 6: Projeyi çıkarma​

Android studio'yu kullanarak android emülatörü çalıştırmak istiyorsanız, ctrl + c tuşlarına basarak geçerli komut satırından çıkın.

Ardından, eject komutunu çalıştır komutunu şu şekilde yürütün:

Kod:
npm run eject

Bu, çıkarma seçeneklerinizi sorar, okları kullanarak ilkini seçin ve enter tuşuna basın.

Ortam Çıkarma Komutu

Ardından, ana ekranda uygulamanın adını ve Android stüdyosunun ve Xcode projelerinin proje adını önermelisiniz.

Ortam Çıkarma Komutu Soruları

Projeniz başarıyla kaldırılmış olsa da, −

Ortam Çıkarma Hatası

Bu hatayı yok sayın ve aşağıdaki komutu kullanarak android için react native komutunu çalıştırın −

Kod:
react-native run-android

Ancak, bundan önce android studio'yu yüklemeniz gerekir.

7. Adım: Android Studio'yu yükleme​

Bu bağlantıyı görüntüleyebilmek için kayıt olmalı zaten üyeyseniz üye girişi yapmalısınız.
web sayfasını ziyaret edin ve android studio'yu indirin.

Ortam Android Studio

Kurulum dosyasını indirdikten sonra, üzerine çift tıklayın ve kuruluma devam edin.

Ortam Android Studio3

Adım 8: AVD Yöneticisi'ni Yapılandırma​

AVD Yöneticisi'ni yapılandırmak için menü çubuğundaki ilgili simgeye tıklayın.

AVD Yöneticisi'ni Yapılandırma

Adım 9: AVD Yöneticisi'ni Yapılandırma​

Bir cihaz tanımı seçin, Nexus 5X önerilebilir.

Cihaz Tanımını Seçin

İleri düğmesine tıkladığınızda bir Sistem Görüntüsü penceresi göreceksiniz. x86 Görüntüler sekmesini seçin.

Sistem Görüntüsü

Ardından, Marshmallow'u seçin ve İleri'ye tıklayın.

Sistem Görüntüsü'nü seçin

Son olarak, AVD yapılandırmasını bitirmek için Son düğmesine tıklayın.

Yapılandırmayı Doğrulama

Sanal cihazınızı yapılandırdıktan sonra, android emülatörünüzü başlatmak için İşlemler sütununun altındaki oynat düğmesine tıklayın.

Sanal Cihazlarınız

10. Adım: Android'i çalıştırma​

Komut istemini açın, proje klasörünüze göz atın ve react-native run-android komutunu yürütün.

Android Çalıştırma

Ardından, uygulamanızın yürütülmesi, durumunu görebileceğiniz başka bir bilgi isteminde başlar.

Execution Status

Android emülatörde, varsayılan uygulamanın yürütülmesini şu şekilde görebilirsiniz:

React Native Default App

Step 11: local.properties​

Proje klasörünüzdeki android klasörünü açın SampleReactNative/android (bu durumda). local.properties adlı bir dosya oluşturun ve içine aşağıdaki yolu ekleyin.

Kod:
sdk.dir = /C:\\Users\\Tutorialspoint\\AppData\\Local\\Android\\Sdk

burada, Tutorialspoint'i kullanıcı adınızla değiştirin.

12. Adım: Sıcak Yeniden Yükleme​

Ve uygulama oluşturmak için App değiştirin.js ve değişiklikler android emülatöründe otomatik olarak güncellenecektir.

Değilse, android emülatörüne tıklayın ctrl + m tuşlarına basın, ardından Sıcak Yeniden Yüklemeyi Etkinleştir seçeneğini seçin.

Çevre Sıcak Yeniden Yükleme